Šachy na ulici jsme pokřtili v srpnu 2014, kdy jsme po Praze rozmístili prvních pět veřejných šachových stolků. Stejně jako piána si i šachy rychle našly své příznivce a projekt se začal spontánně šířit do dalších měst.   

Na začátku jsme používali především vysloužilé školní lavice, které se ale příliš neosvědčily. Do budoucna jsme se proto rozhodli pro jednoduchý design z betonu - minimalistické, do městského prostředí vhodné a téměř nezničitelné řešení. Figurky si hráči mohou přinést vlastní nebo si zapůjčit naše, které jsou u šachového stolku nachystány.

 
Co je potřeba, chcete-li se zapojit i vy? Nadchnout se, vybrat místo, zajistit zábor na vašich úřadech, najít spřátelenou kavárnu, která se postará o ranní a večerní chystání figurek, zajistit malý rozpočet na práci řemeslníka a dopravu. Ozvěte se, rádi vám pomůžeme s nalezením vhodného místa, vyřešením záborů, fundraisingem, získáním dobrovolníků pro péči o šachový stolek, nalezením spřátelené kavárny nebo uspořádáním šachového turnaje. 

Šachové stolky a židle jsou vyráběny z betonu, váha stolku je 500 kg, váha židlí 100 kg. Rozměr stolů (80 cm výška, 74 cm šířka). Design a výroba: Jakub Vlček

 

Šachové figurky vznikají ve spolupráci neziskovou organizací RUBIKON Centrum, která již 21 let vytváří programy směřující ke snižování recidivy. Její snahou je opětovně začlenit lidi s trestní minulostí do společnosti, rozvíjet jejich konkurenceschopnost na pracovním trhu a posílit jejich ekonomickou situaci. V rámci pravidelných dílen tak figurky vyrábí vězni ve věznici Oráčov.