Poesiomat oslavil Ginsbergovy narozeniny v New Yorku

Poesiomat oslavil nedožité devadesáté narozeniny Allena Ginsberga. Od 3. června si tak můžete v New Yorku poslechnout v originálním přednesu samotných autorů básně nejznámějších beatníků – Ginsberga, Ferlinghettiho, Snydera, Kerouaca, Burroughse, Corsa, ale i Patti Smith. Poesiomat totiž najdete jen pár kroků od nejslavnějšího hudebního klubu na světě CBGB.

Poesiomat, který vznikl pro New York, ve spolupráci s Bowery Poetry Club a Czech Tourism, je vůbec prvním příspěvkem Pián na ulici k pomyslné poetizaci amerického veřejného prostoru. Výběr básní je průletem od nejslavnějších beatníků, před Patti Smith až k současnému básníkovi a kavárníkovi Bobovi Holmanovi, který pořádá festival a autorská čtení oslavující beatníky. 

Poesiomat je poslední dobou stále populárnější ve světě. Kromě Prahy, Mariánských Lázní a Olomouce jej najdete na Ukrajině (proti válečné básně), v Rusku, ve Velké Británii, kde cestuje s výběrem třiceti současných evropských básníků na trase Londýn – Brighton – Birmingham a plánuje i zastávky na nejprestižnějších literárních festivalech – nebo naposled v Benátkách, kde se stal součástí architektonického bienále. Ještě během letošního roku bude oživí hlasem poesie Berlín, Lodž a Brusel.

3 / 06 / 2016
00:15
New York