Kulturní jádra jsou společnou iniciativou spolku Piána na ulici a projektu BU2R, skrze který Budvar podporuje původní městské kulturní projekty.

Na začátku jsme v roce 2015 vybrali tři města – Ústí nad Labem, Kolín a České Budějovice. Kulturní jádra se snaží oživit veřejný prostor regionů společně s místními aktivními lidmi. Najít místo, které si zaslouží větší pozornost, inspirovat a podpořit místní organizátory k tomu, aby realizovali své vlastní nápady, podnítit rozvoj živé městské kultury a pomáhat vzniknout projektům, které si příští rok budou žít vlastním životem a rozvíjet se v souladu s potřebami konkrétních míst. Součásti projektu byla také série videí zaměřená na základní rady o tom, na co si při produkci akcí a intervencí ve veřejném prostoru dát pozor.

Pro rok 2016 jsme se rozhodli být odvážnější – otevíráme veřejnou výzvu pro všechny, kteří chtějí ve svém městě něco změnit, ale nevědí přesně, jak na to. Kulturní jádra nejsou grantová agentura, společně s aktivními lidmi v regionech rádi projekt domyslíme na míru danému městu, budeme shánět další peníze pro podporu rozpočtu, ladit dramaturgii a hasit krizové situace při produkci akce ve veřejném prostoru. Nehledáme ty, kteří mají zkušenosnosti, registrované spolky, grantovou tradici – ale ty, kteří jsou na samém začátku.

Chceme nabídnout nové možnosti využití veřejného prostoru, umožnit vznik reálných sociálních sítí a vytvořit přirozené zázemí pro vznik nových aktivit. Věříme, že tak přispějeme k posílení identity místa, kulturní sounáležitosti, propojení různých sociálních skupin i zvýšení tolerance k odlišným názorům a životním stylům. Vycházíme z vlastní zkušenosti, ale i vědomí, že charakter místa potřebuje projekty šité na míru. Společně s aktivními lidmi v regionech tak hledáme možnosti, jak město oživit jinak než jednorázovými událostmi. Ctíme kontext a domácí půdu, kterou se snažíme proměnit v živný základ pro růst dalších lokálních projektů. Pokud máte další nápad nebo jakýkoliv dotaz, dejte nám o sobě vědět na mamnapad@kulturnijadra.cz.

Více informací najdete na webových stránkách projektu: www.kulturnijadra.cz